Tajemnice wulkanów – scenariusz zajęć. Scenariusz zajęć z wykorzystaniem tabletów (lub smartfonów) oraz aplikacji mobilnych, przygotowany w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”. Podczas zajęć dzieci dowiadują się, co znajduje się we wnętrzu Ziemi i czym jest wulkan, a także poznają aktywne wulkany na Ziemi. PRZEBIEG ZAJĘĆ. 1.Powitanie wychowanków. 2. Zapoznanie z tematem zajęć. 3. Opowiadanie. Nauczyciel czyta uczniom opowiadanie o wiośnie. Wcześniej instruuje jakie gesty wykonywać kiedy w opowiadaniu pojawią się: Zapach łąki – głębokie wdechy i wydechy . Bocian – chód z wysokim unoszeniem kolan. Kwiaty rosną – wznoszenie się Wiemy dużo o jesieni - scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 4-5 latków. Placówki. Zwierzęta z wiejskiego podwórka - cykl zajęć dla 4 i 5 latków. Chwytanie górnymi zębami dolnej wargi, a później dolnymi górną wargę. 4. Poszukiwanie dinozaurów - Nauczycielka zaprasza dzieci na poszukiwanie dinozaurów. (Kości dinozaurów powkładane w różne miejsca na terenie szkoły, nauczyciel naprowadza dzieci określając kierunki w lewo, w prawo, wyżej ,niżej, obok, na, pod) Dzieci SCENARIUSZ ZAJĘĆ. 08.11.2016 r. Prowadząca: Paulina Ochal. Grupa wiekowa: 5-latki. Miejsce: Publiczne Przedszkole nr 2 „Pod Topolą” w Świdwinie. Temat: Poznajemy zjawiska atmosferyczne. Cele ogólne: - wzbogacanie słownictwa - utrwalenie nazw pór roku - zachęcenie do wspólnych zabaw ruchowych i dydaktycznych - utrwalenie zjawisk Tajemniczy list, opowiadanie „Uciekinier”, ilustracje do opowiadania, obręcze, obrazki pocięte na kilka kilka części, zagadki, historyjka obrazkowa, chusta animacyjna, opaski na głowę przedst. zwierzęta z wiejskiego podwórka, dyplomy, emblematy ze zwierzątkami. Przebieg zajęć: 1. Powitanie – zabawa integracyjna „Imiona Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców - "Kłos" Wielkie ważenie - scenariusz zajęć otwartych Dzień Edukacji Narodowej - scenariusz uroczystości w grupie 6 latków Zajęcia ruchowo-słuchowe: - piosenka „Choinka”, rozmowa na temat treści piosenki, - wystukiwanie rytmu piosenki pięścią prawej i lewej ręki na zmianę, - wystukiwanie rytmu dłonią prawej i lewej ręki, - wystukiwanie rytmu palcami obu dłoni na przemian ze zmianą kierunków. 3. Zajęcia ruchowo-słuchowo-wzrokowe: Śpiewanie przez dzieci wybranych kolęd i pastorałek dla Mikołaja. 3. Rozdanie dzieciom drobnych upominków przez Mikołaja. 4. Wspólne zdjęcie z Mikołajem. 5. Zakończenie. Wyślij wiadomość do Ewa Parfieniuk. Scenariusz zajęć z okazji Mikołajek w grupie 5-6-latków Cele: - wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się 1.Powitanie - wprowadzenie do tematyki zajęć. Wykonanie ćwiczeń z kinezjologii edukacyjnej (słoń, sowa, pozycja Cooka). 2. Ćwiczenia słuchowe - Odgłosy dochodzące z dżungli. Dzieci próbują rozpoznać i nazwać usłyszane dźwięki. Chętne dzieci mogą naśladować usłyszane odgłosy. Dzieci próbują również nazwać rozpoznane hWk5D. Temat zajęcia: Jak mamy się chronić przed deszczem?Cele ogólne: - poznanie sposobów ochrony przed deszczem,- omówienie rodzajów ubrań przeciwdeszczowych,- zapoznanie z cechami jesiennej pogody,- zapoznanie z instrumentem muzycznym: keyboardem,- rozwijanie poczucia rytmu,- kształtowanie wrażliwości na charakter melodii: smutny, wesoły, - kształtowanie mowy dziecka poprzez sytuacje sprzyjające rozwojowi mowy,- rozwijanie sprawności operacyjne:- zna sposoby ochrony przed deszczem,- potrafi wymienić rodzaje ubrań przeciwdeszczowych i czym się charakteryzują,- wie, dlaczego musimy nosić odpowiednią odzież,- wymienia cechy jesiennej pogody: deszcz, wiatr, mgły, błoto, szary krajobraz,- zna instrument muzyczny: keyboard,- potrafi powiedzieć, o czym opowiada treść usłyszanej piosenki,- zna i potrafi naśladować odgłosy, które słychać, gdy pada deszcz,- potrafi rytmizować tekst piosenki,- rozwija impresję ruchową poprzez zabawy,- rozróżnia charakter melodii: smutny czy wesoły,- rozwija logiczne myślenie poprzez udzielanie odpowiedzi na stawiane słowna: wiersz, rozmowa, objaśnienia,- czynnościowa – praktycznego działania,- zadań stawianych do wykonania,- ,,dobrego startu”Formy pracy:- zespołowa,- indywidualnaŚrodki dydaktyczne:- płaszcz przeciwdeszczowy,- kalosze,- parasol,- wiersz Joanny Kulmowej ,,Kiedy pada”- sylwety: kurtek przeciwdeszczowych z kapturem, kaloszy, parasoli, długich spodni, krótkich spodenek, podkoszulki, klapek, domu, słońca i chmury z kroplami keyboard,- tekst z nutami do piosenki ,,Deszczyk”,- grzechotki,- krążki gimnastyczne,- szablony: parasol, chmura, kalosze, liść,- farby,- gąbki, - pędzelki, - pałeczki higienicznePrzebieg zajęć1. Nauczyciel w stroju przeciwdeszczowym recytuje wiersz J. Kulmowej ,,Kiedy pada”.2. Rozmowa na temat wiersza:• O czym była mowa w wierszu?• Jak mamy chronić się przed deszczem?• Dlaczego musimy nosić odpowiednią odzież?3. Omówienie rodzajów ubrań przeciwdeszczowych: płaszcz z kapturem, kalosze i ,,Zaczarowana szafa”: Segregowanie ubrań na deszcz i słoneczną ,,Wesoły i smutny obrazek” zabawa badawcza – duży obrazek na szarym papierze: ludzi, domu, chmury i kałuże zaznaczonych czarnym flamastrem. Problemy dla dzieci:• Co przedstawia obraz?• Jaki jest ten obrazek? (smutny)• Dlaczego jest smutny?• Co zrobić, aby obrazek był wesoły? – dzieci za pomocą kolorowych sylwet ubrań przeciwdeszczowych, kaloszy, domu i parasoli ozdabiają Zabawy paluszkowe: metoda ,,Dobrego startu”. Dzieci naśladują DESZCZ przy muzyce – wystukują palcami w powietrzu, na kolanach, na plecach Zapoznanie dzieci z instrumentem muzycznym keyboardem. 8. Słuchanie piosenki: ,,Deszczyk” w wykonaniu Rozmowa na temat treści i nastroju piosenki.• Próba określenia nastroju piosenki (smutna czy wesoła)• O czym opowiada tekst piosenki?• Jakie odgłosy słychać, gdy pada deszcz? (ćw. logopedyczne)10. Zabawa ruchowa: Spacer w czasie deszczu – wykorzystanie krążków gimnastycznych. Dzieci spacerują po dywanie podczas, gdy nauczyciel gra piosenkę ,,Deszczyk” i omijają kałuże (krążki). Kiedy nauczyciel przestaje grać i dzieci słyszą grzmoty podnoszą parasole (krążki) i chowają się pod nie, aby nie Ponowne zagranie piosenki przez nauczyciela z akompaniamentem dzieci na grzechotkach, poprzedzone rytmizowaniem tekstu (klaskanie w rytm wymawianych słów): Deszczyk pada kap, kap, kap,Jesień w sadach kap, kap, kap12. Ćwiczenia graficzne – podział dzieci na cztery grupy. Pierwsza grupa otrzymuje szablon parasola, druga chmury, trzecia kaloszy i czwarta jesiennego liścia. Przy użyciu farb, jedna grupa maluje szablon palcami, druga pędzelkami, trzecia gąbkami, a czwarta pałeczkami higienicznymi. Ostatnio pobierane Znajdź dla siebie Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: podkład do piosenki „Skąd się bierze deszcz” – do pobrania TU; historyjka obrazkowa „Przygody kropelki wody” – TU; fotografie różnego rodzaju chmur - TU; karty pracy do zabaw – TU; plakat „Obieg wody w przyrodzie”, który został dołączony do miesięcznika – TU możesz go zobaczyć i zamówić! Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich, w którym zawarto następujące cele szczegółowe – dziecko: współdziała w zabawach i sytuacjach zadaniowych; uważnie słucha treści wiersza i muzyki; uważnie obserwuje proste doświadczenie i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć; poznaje nową technikę plastyczną; poprawnie liczy obiekty; odzwierciedla ruchem treść rymowanki; sprawnie posługuje się pędzlem i wałkiem. Wybrane zabawy ze scenariusza: a) Deszcz o szyby stuka... Zabawa matematyczna – dzieci siedzą w kole z kropelkami deszczu. Nauczyciel uderza w bębenek – jedno uderzenie to jedna spadająca kropla deszczu. Dzieci uważnie słuchają i układają na chmurkach tyle kropel, ile było uderzeń. Następnie dzieci przeliczają krople i za pomocą palców lub kartoników z cyframi przedstawiają liczbę elementów. Po skończonej zabawie dzieci kolejno wypowiadają słowo chmurka lub deszcz. Dzieci-chmurki zatrzymują podkładki, a dzieci-deszcz zatrzymują kropelki. Teraz dobierają się w pary, tak aby w każdej było dziecko-chmurka i dziecko-deszcz. b) Z małej chmury duży deszcz. Zabawa ruchowo-matematyczna w parach – dzieci w parach układają na chmurkach dziesięć kropel (pomoce z poprzedniej zabawy) – kropelki tworzą chmurę. Następnie wędrują z chmurką po sali, trzymając ją po obu stronach, tak aby krople nie upadły na podłogę – chmury suną po niebie, kropelki robią się coraz cięższe. Na umówiony sygnał dzieci energicznie „podrzucają” chmurki (cały czas je trzymając), a krople deszczu opadają na podłogę – krople są już na tyle ciężkie, że spadają w postaci deszczu. Następnie dzieci w parach zbierają z powrotem krople na swoją chmurkę (tak aby znowu było ich dziesięć) i zabawa zaczyna się od początku. Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓWMiejsce: Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkola i Szkoła Podstawowa w BonikowieGrupa: 4,5 latkówData: mgr Paula NowaczykBlok tematyczny: „ Jesienna pogoda”Temat dnia: „Na deszczowe dni.”Cele główne:- rozwijanie percepcji słuchowej i koncentracji- rozwijanie mowy; poszerzanie słownictwa- rozwijanie percepcji wzrokowej- doskonalenie umiejętności liczenia- trenowanie orientacji w przestrzeni- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie Jesienią- dostrzeganie następstw czasowych (pór roku, dni tygodnia)- kształtowanie umiejętności ubioru adekwatnie do pogody- rozwijanie sprawności manualnej- przestrzeganie zasad ustalonych w grupieCele operacyjne- dziecko:- potrafi wyodrębnić pierwszą i ostatnią głoskę wybranych wyrazów- odgaduje zagadki- poszerza słownictwo- koncentruje się na zadaniach- przelicza elementy- orientuje się w przestrzeni - wycina płaszczyk i rysuje postać oraz brakujące elementy garderoby- potrafi określić jesienną pogodę- nazywa pory roku i dni tygodnia - przestrzega zasad panujących w grupie podczas zajęćMetody pracy:- pokazowa- słowna- czynnaFormy pracy:- zbiorowa jednolita- indywidualna jednolita- indywidualna zróżnicowanaŚrodki dydaktyczne:Karty pracy, papierowe kalosze, folia malarska, odtwarzacz CD, magnesy, ilustracje, napisy, nożyczki, kleje, zajęć:1. Wprowadzenie do zajęcia. Prośba do dzieci, aby pomyślały z czym kojarzą im się jesienne Deszczowe zagadki Katarzyna- Tomiak Zaremba:*Pada z ciemnej chmury, drzewa i kwiaty podlewa. Mały kapuśniaczek, a duży to ulewa. (deszcz)*Jesienią i wiosną na spacer je zakładamy, dzięki temu podczas deszczu suche stopy mamy. (kalosze)*Duży ogrodowy w lecie od słońca cię chroni, jesienią przeciwdeszczowy niesiesz w swojej dłoni. ( parasol)*Wędrują po niebie- białe te obłoczki. Z tych ciemnych deszcz pada- wprost na twoje loczki. (chmury)*Jasne żółte, mocno świeci na błękitnym niebie. Czasem chowa się za chmury i mruga do ciebie. (słońce)*Dużo jest ich na ulicy , kiedy deszczyk pada. Każde dziecko na spacerze chętnie do nich wpada. (kałuże)Pytania do dzieci:Podczas jakiej pory roku występuje dużo deszczowych dni?Jaka pora roku jest teraz?Jaki mamy miesiąc?Jaki mamy dzień tygodnia?2. Działania na nazwach odgadniętych nazw na sylaby, liczenie sylab i zaznaczanie ilości sylab magnesami na tablicy, wyodrębnianie pierwszych i ostatnich głosek, liczenie liter w wyrazach, poszukiwania identycznych Zabawa na deszczowe dni- przebieganie pod folią – dzieci poruszają folią w rytm muzyki, kiedy muzyka cichnie, nauczyciel wypowiada jakąś cechę, dzięki której dzieci zamieniają się miejscami, przebiegając pod folią, np. zamieniają się tylko dziewczynki, zamieniają się ci, którzy mają na sobie coś w kolorze niebieskim, zamieniają się chłopcy, przebiegają te osoby, które lubią pić kakao Zabawa namiot – dzieci rytmicznie wachlują, licząc za pierwszym razem do pięciu, za drugim razem do 10. Kiedy folia opada, skupiają się bezpośrednio pod nią i siadają, trzymając brzeg Poszukiwania par kaloszy. Dzieci siedzą na obwodzie koła, nauczyciel rozkłada kalosze na dywanie i kolejno głoskuje imiona dzieci. Dziecko, którego imię zostanie przegłoskowane ma za zadanie odnaleźć parę Zabawa doskonaląca orientację w przestrzeni – dzieci znajdują się pod folią, trzymając jej brzegi; słuchają poleceń nauczycielki i równocześnie poruszają się w odpowiednim kierunku, np. w lewo, w prawo, do okna, itp. Zadaniem dzieci jest zachowanie ostrożności i nie rozdarcie folii,7. Zabawa uspokajająca – dzieci kładą się na podłodze, na plecach i nakrywają się folią, jak kocem (całe ciało poza głową). Nauczycielka prosi, aby zamknęły oczy i wyobraziły sobie, że leżą w swoim domu, w swoim łóżku, gdzie jest im ciepło i Praca plastyczna pod tytułem „Jesienny ubiór”. Zadaniem dzieci jest wycięcie z kolorowego papieru wzoru płaszczyka, naklejenie go na kartkę, dorysowanie siebie i pozostałych elementów garderoby. 9. Podsumowanie zajęć. Zbliżający się Dzień Babci i Dziadka to znakomity pretekst do poruszenia tematyki związanej z pokrewieństwem i relacjami w rodzinie. Aby ułatwić wprowadzenie przedszkolaków w świat zawiłości rodzinnych proponuje swój zeszłoroczny konspekt. Przeznaczony jest on co prawda dla starszaków, ale i w młodszych grupach można go przeprowadzić, oczywiście odpowiednio usuwając z niego zbyt trudne treści. Ponadto, znajdziecie tutaj pomysł na prezent dla dziadków oraz różne materiały z Internetu, pomocne przy omawianiu tematu rodziny :) 1. „Kim jestem?” słuchanie wiersza T. Fiutowskiej: Rozwijanie umiejętności uświadamiania związków w rodzinie. Dziecko określa członków rodziny i nazywa relacje między nimi Dla mamy jestem synem, dla taty też. Dla Ciebie jestem bratem - to dobrze wiesz. Dla prababci jestem prawnukiem. Dla babci i dziadka wnukiem bez „pra”. Kim jestem dla innych? Ha! Dla Tomka jesteś kolega. On dla Ciebie też. Dlaczego? Nie mówi przecież do mnie kolego. No wiesz? Dla pani w przedszkolu jesteś starszym zuchem... dobrze, że już dla nikogo nie jesteś... maluchem. 2. Moja rodzina: utrwalenie pojęć związanych z nazwami członków rodziny na podstawie wiersza. MAMA, TATA, BABCIA, DZIADEK, SYN, CÓRKA, WNUCZEK, WNUCZKA - Dopasowywanie napisów do ilustracji przedstawiających członków rodziny. 3. Poznajcie moją rodzinę swobodne wypowiedzi dzieci na temat najbliższych. N kieruje rozmową z dziećmi na temat ich rodzin. Zadaje pytania, np.: -kto należy do Waszej rodziny? -czym zajmują się rodzice? -co robi rodzeństwo? 4. „Ukłony dla Babci i Dziadka”- zabawa ruchowa Dz. poruszają się po sali w rytm muzyki. Podczas przerwy w muzyce wykonują ukłon. 5. Drzewo genealogiczne- prezentacja sylwety Zapoznanie z pojęciem drzewo genealogiczne. Dziecko rozumie pojęcie drzewo genealogiczne i porządkuje chronologicznie członków rodziny: od dziadków do rodzeństwa. Drzewo genealogiczne- inaczej drzewo rodowe, jest graficznym przedstawieniem rozwoju rodowego określonego gatunku (tym wypadku rodziny) w postaci pnia. Od pnia rozchodzą się poszczególne odgałęzienia, linie rozwojowe. Na pniu i gałęziach drzewa umieszcza się imiona, nazwiska, a także wizerunki osób należących do tego samego rodu. - Umieszczanie „zdjęć” członków rodziny na sylwecie drzewa. 6. „Babcia z dziadkiem”- zabawa ruchowa Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Na hasło Babcia z dziadkiem tworzą pary (chłopiec z dziewczynką) i podskakują w kółku (za każdym razem tworzą inne pary). 7. „Drzewo genealogiczne”- karta pracy 8. Kim jest moja mama? Kim jest mój tata? zagadki tematyczne-ćwiczenia dramowe. Chętne dziecko prezentuje za pomocą mimiki, gestów, dźwięków, charakterystyczne czynności dla zawodu swojej mamy lub taty. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć nazwę przedstawianego zawodu. 9. „Babcia i dziadek”- origami z koła. Kształtowanie umiejętności twórczych, poprzez własnoręczne przygotowanie upominków dla najbliższych. Dziecko tworzy portrety dziadków przy wykorzystaniu techniki origami z koła -wykonuje czynności wymagające zaangażowania mięśni dłoni i końców palców. 10. „Śniadanie dla Babci i Dziadka” zabawa ruchowa z elementem równowagi Dz. stoją w dwóch szeregach naprzeciwko siebie: trzymają w rękach talerzyki z kącika dla lalek ( tace), na których mają po dużym klocku. Na sygnał- 1szereg idzie w kierunku 2 szeregu, przekazuje im talerzyki i zajmuje ich miejsca. Drugi szereg musi donieść talerzyki na miejsce 1 szeregu. Inne pomoce, które mogą się Wam przydać :)